Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vliv „demokracie“ na vývoj společnosti v postkomunistickém státu

9. 06. 2017 7:52:21
Často si kladu otázku, jak dlouho ještě může trvat přerod národa, jenž žil tolik let v totalitě??? Kolik generací Čechů se musí ještě narodit??? Kolik Topolánků, Kalousků, Rathů a jim podobným projde ještě vedením naší vlády???

V poslední době neustále přemýšlím nad významem slova DEMOKRACIE. Samozřejmě základní principy a pravidla demokracie znám. Dokonce jsem se zaobíral i nad otázkou aplikace demokracie v dějinách lidstva. A došel jsem k názoru, že velkým a podstatným činitelem demokracie, je opravdu svoboda a svobodné rozhodování jedinců, kteří se řídí principy této ideologie. Však také ano, ve všech článcích a publikacích, které se zaobírají tématem demokracie, je doprovodným slovem či výrazem slovo svoboda. Proti takovému výkladu demokracie nemám absolutně žádné výhrady. Jsou to fakta. Fakta, která jsou logická a z velké části i pravdivá. Tak proč pojem demokracie více rozmazávat??

My ČEŠI žijeme v demokracii více jak 20 let. A já se ptám, co nám za těch více jak 20 let demokracie přinesla? Když na tím tak přemýšlím, vlastně jsem pořádně totalitní systém v praxi nezažil. Nevím, zda jsem o něco přišel? Myslím si, že ne. Díky dostupným informacím, které lze najít v různých archivních záběrech s televize či knihách v posledních letech i na internetu, jsem si vytvořil jaký si obraz o té době. Nebyla do doba dobrá, ale na druhou stranu, v čem je ta dnešní doba pro obyčejného člověka lepší??? Samozřejmě je vetší svoboda, člověk se může relativně volně pohybovat, cestovat, říkat na veřejnosti co chce a kde chce......

Ano, můžeme cestovat. Upřímně kolik obyčejných lidí na to má, aby mohlo letecky vyrazit s celou rodinou do zahraničí?? Můžeme si prezentovat volně myšlenky na internetu i v mediích. Ale nesmí to být myšlenky, které jsou zaměřené proti politikům, rasovým menšinám a jim podobným. Kdysi byla cenzura. Dnes jsou to kodexy a různé "čehosi", které dávají možnosti těm lidem, co nechtějí poslouchat a hlavně číst pravdu o tom co by se jich mohlo, ať už jakýmkoliv způsobem dotknout, případně je samotné ohrozit. Nejednou jsem viděl na internetu mizet články, které jistě nebyly vulgárně psané či nějak jednostranně urážející nebo dokonce napadající. Jejich zásadní chybou bylo to, že obsahují pravdu. Pravda je věcí nechtěnou.......“mohu Vám odpovědět, na cokoliv budete chtít, ale prosím Vás, pravdu po mě nechtějte“.... Bohužel tak to v dnešní demokratické době chodí.

Žijeme v uměle vytvořené bublině a informace o tom, co se opravdu děje dostáváme vždy upravené a zkreslené tak, aby nás zbytečně moc "nenaštvávali“. Protože nevědomost přece nikoho nebolí, když nic nevím, nemůžeme mě to přece trápit. A k tomu se pomalu náš národ začíná uchylovat. K nevědomosti a jisté formě prostoduchosti. Přirozená inteligence a vlastní názor na věc se již dnes moc nenosí. I ty "zlaté" české ručičky začínají v dnešní době pomalu "vymírat“. Čím se tedy jednou naše děti budou živit??? Jak budou zastávat svá práva??? Když nic nebudou vědět a nebudou nic umět?? Opravdu se z Čechů stanou tupé ovce, které nebudou mít vlastní názor a budou závislé na sociálních sítích a sdělovacích prostředcích, protože pravě přes již zmíněné sociální sítě a sdělovací prostředky, jim bude do hlav vtlačen tem správný směr a názor, který mají mít??

Když jsem vyhledával na internetu přesnou definici slova demokracie, padl mi do oka jeden zajímavý výklad slov demokracie a svoboda.........“Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. (Benjamin Franklin)“

mám stejný názor a závěrem bych chtěl ještě přidat eden zajímavý pohled na demokracii: Tomáš Garrigue Masaryk, hlavní český představitel demokracie. Jednou k demokracii řekl: „Demokracie má své chyby, protože občané mají své chyby. Jaký pán, takový krám.“ Často říkal, že demokracie je diskuse. A proto i já říkám: „Pojďme konečně začít diskutovat o aplikaci demokracie v naší zemi. Staňme se zase hrdým národem, který zná svá práva a povinnosti a nenechá si určovat kdekým, co je a co není správné“.

Autor: Jiří Havlíček | pátek 9.6.2017 7:52 | karma článku: 20.00 | přečteno: 418x

Další články blogera

Jiří Havlíček

Kafe, cigárko a muzikoterapie...

Každodenní raní rituál, bez kterého nejsem schopný nastartovat nový den. Půl hodinka klidu a míru pro nabití potřebné uklidňující energie pro celý den s dobrou kávou, zapálenou cigaretou a sluchátky na uších.

4.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 11.41 | Přečteno: 257 | Diskuse

Jiří Havlíček

"OPRAVKY“ – po patnácti letech se opět budu učit na reparát

Dnes ráno jsem si to uvědomil, jaký je to paradox, když bývalý propadlík bude po patnácti letech, připravovat jiného propadlíka na reparát. Ta by koukala, má tehdejší prázdninová paní učitelka, co.......

30.6.2017 v 8:32 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 424 | Diskuse

Jiří Havlíček

VIP tarif za nejnižší cenu…příběh o neomezující ceně tarifu za neomezeném volání

Nemusíte vlastnit firmu ani být vlastníkem dvaceti mobilních čísel. Pro získání příznivé ceny tarifu u vašeho mobilního operátora opravdu bohatě stačí, když pochopíte, jak funguje systém a nebojíte se používat svá ústa.........

29.6.2017 v 7:45 | Karma článku: 25.45 | Přečteno: 2070 | Diskuse

Jiří Havlíček

"Z cizího krev neteče“

Nikdy mě nenapadlo, že v životě uvidím přímo na vlastní oči, jak se může stát z nevýrazného "šetřílka“ nenažrané monstrum, které postrádá jakoukoliv známku soudnosti.

28.6.2017 v 7:53 | Karma článku: 27.33 | Přečteno: 1173 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Jiří Jiroudek

,,Malá" retrospektiva, aneb Jednadvacet, jednadvacet, 68/69

Něco historie, něco prožitků, pár ohlédnutí se za minulostí. Léta šedesátá. A ,,některá“ z dat, která velmi ovlivnila i poznamenala naší historii a osudy mnoha lidí. Několik generací. V mnohém až po dnešek. Takže kousek ze života

20.8.2017 v 23:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Andrea Špičáková

Útok v Barceloně pohledem z Katalánska

Je to sice už tři dny, co katalánskou metropoli ochromil zásah několika bláznů, kteří ublížili nevinným lidem, ale po návratu z Barceloně nedalekého Lloret de Mar bych okomentovala situaci, jak to vypadalo Katalánsku hodiny poté.

20.8.2017 v 20:53 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 592 | Diskuse

Lucie Gavendová

Svět se mění a my s ním

Foukám do popela, který se rozlétává na všechny světové strany. Foukám do něj stejně, jako jednou někdo foukne do toho prachu, který zbyde po mě. Člověče, prach jsi, a v prach se obrátíš.

20.8.2017 v 14:30 | Karma článku: 7.08 | Přečteno: 209 | Diskuse

Jan Tichý

Třístovkové bilancování

Říkal jsem si, kdy provedu nějaké změny na blogu, nejlépe vyměním profilovou fotku, aby tam nestrašila pořád ta stejná (postupem času letitá).

20.8.2017 v 12:35 | Karma článku: 5.24 | Přečteno: 118 | Diskuse

Jan Jílek

Miluj mě, miluj mě

Jen tak jsem si přemýšlel o tom, co jím, kolik jím, co piji a co bych měl jíst a pít. Jestli mám pít kafe, či nikoliv. A abych byl chytřejší,, hledal jsem něco o prospěšnosti kafe. Tedy, jak říkají intoši, kávy.

20.8.2017 v 1:29 | Karma článku: 13.91 | Přečteno: 317 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 22.25 Průměrná čtenost 885

Jsem člověk, který se snaží přetrvat co nejdéle v tom stavu. To to je informace, které by měla stačit k dosažení potřebných 100 znaků :-)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.