Vliv „demokracie“ na vývoj společnosti v postkomunistickém státu

Často si kladu otázku, jak dlouho ještě může trvat přerod národa, jenž žil tolik let v totalitě??? Kolik generací Čechů se musí ještě narodit??? Kolik Topolánků, Kalousků, Rathů a jim podobným projde ještě vedením naší vlády???

V poslední době neustále přemýšlím nad významem slova DEMOKRACIE. Samozřejmě základní principy a pravidla demokracie znám. Dokonce jsem se zaobíral i nad otázkou aplikace demokracie v dějinách lidstva. A došel jsem k názoru, že velkým a podstatným činitelem demokracie, je opravdu svoboda a svobodné rozhodování jedinců, kteří se řídí principy této ideologie. Však také ano, ve všech článcích a publikacích, které se zaobírají tématem demokracie, je doprovodným slovem či výrazem slovo svoboda. Proti takovému výkladu demokracie nemám absolutně žádné výhrady. Jsou to fakta. Fakta, která jsou logická a z velké části i pravdivá. Tak proč pojem demokracie více rozmazávat??

My ČEŠI žijeme v demokracii více jak 20 let. A já se ptám, co nám za těch více jak 20 let demokracie přinesla? Když na tím tak přemýšlím, vlastně jsem pořádně totalitní systém v praxi nezažil. Nevím, zda jsem o něco přišel? Myslím si, že ne.  Díky dostupným informacím, které lze najít v různých archivních záběrech s televize či knihách v posledních letech i na internetu, jsem si vytvořil jaký si obraz o té době.  Nebyla do doba dobrá, ale na druhou stranu, v čem je ta dnešní doba pro obyčejného člověka lepší??? Samozřejmě je vetší svoboda, člověk se může relativně volně pohybovat, cestovat, říkat na veřejnosti co chce a kde chce……

Ano, můžeme cestovat. Upřímně kolik obyčejných lidí na to má, aby mohlo letecky vyrazit s celou rodinou do zahraničí?? Můžeme si prezentovat volně myšlenky na internetu i v mediích. Ale nesmí to být myšlenky, které jsou zaměřené proti politikům, rasovým menšinám a jim podobným. Kdysi byla cenzura. Dnes jsou to kodexy a různé "čehosi", které dávají možnosti těm lidem, co nechtějí poslouchat a hlavně číst pravdu o tom co by se jich mohlo, ať už jakýmkoliv způsobem dotknout, případně je samotné ohrozit. Nejednou jsem viděl na internetu mizet články, které jistě nebyly vulgárně psané či nějak jednostranně urážející nebo dokonce napadající. Jejich zásadní chybou bylo to, že obsahují pravdu. Pravda je věcí nechtěnou…….“mohu Vám odpovědět, na cokoliv budete chtít, ale prosím Vás, pravdu po mě nechtějte“…. Bohužel tak to v dnešní demokratické době chodí.

Žijeme v uměle vytvořené bublině a informace o tom, co se opravdu děje dostáváme vždy upravené a zkreslené tak, aby nás zbytečně moc "nenaštvávali“. Protože nevědomost přece nikoho nebolí, když nic nevím, nemůžeme mě to přece trápit. A k tomu se pomalu náš národ začíná uchylovat. K nevědomosti a jisté formě prostoduchosti. Přirozená inteligence a vlastní názor na věc se již dnes moc nenosí. I ty "zlaté" české ručičky začínají v dnešní době pomalu "vymírat“. Čím se tedy jednou naše děti budou živit???  Jak budou zastávat svá práva??? Když nic nebudou vědět a nebudou nic umět?? Opravdu se z Čechů stanou tupé ovce, které nebudou mít vlastní názor a budou závislé na sociálních sítích a sdělovacích prostředcích, protože pravě přes již zmíněné sociální sítě a sdělovací prostředky, jim bude do hlav vtlačen tem správný směr a názor, který mají mít??

Když jsem vyhledával na internetu přesnou definici slova demokracie, padl mi do oka jeden zajímavý výklad slov demokracie a svoboda………“Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat. (Benjamin Franklin)“

mám stejný názor a závěrem bych chtěl ještě přidat eden zajímavý pohled na demokracii: Tomáš Garrigue Masaryk, hlavní český představitel demokracie. Jednou k demokracii řekl: „Demokracie má své chyby, protože občané mají své chyby. Jaký pán, takový krám.“ Často říkal, že demokracie je diskuse. A proto i já říkám: „Pojďme konečně začít diskutovat o aplikaci demokracie v naší zemi. Staňme se zase hrdým národem, který zná svá práva a povinnosti a nenechá si určovat kdekým, co je a co není správné“. 

Autor: Jiří Havlíček | pátek 9.6.2017 7:52 | karma článku: 20,60 | přečteno: 443x