Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strejda "GOOGLE“, vševědoucí strýček

23. 06. 2017 7:44:08
Přemýšleli jste někdy nad tím co všechno o vás strejda GOOGLE ví? Jaké informace vlastně poskytuje pomocí vyhledávání a procházení obsahu na internetu? Lze tyto informace zneužit? Lze se vůbec bránit proti takovému zneužití?

..........strejda Google všechno ví a na všechno vám odpoví....

Vyhledávač GOOGLE funguje již hezkou řádku let. Vždy se řadil mezi nevýznamnější vyhledávače v internetové světě.

To je informace, s kterou je dnes seznámeno každé malé dítě. Málokdo však, ví na jakém principu vlastně strejda GOOGLE funguje.

Tento vševědoucí strýček nám všem vždy a za jakékoliv situace, podával odpovědi na naše otázky, byl takovým chytrým virtuální strejdou, který věděl opravdu všechno. Tedy alespoň většina z nás si myslela, že ví všechno. Opak byl pravdou, on sice věděl všechno, ale to všechno bylo pouze to, co bylo už jednou někde vyřčeno, nebo zapsáno v nějaké chytré knize. Samozřejmostí bylo vždy to, že jste pomocí strejdy "GOOGLA" mohli najít jakoukoliv společnost, zprávu ze světa, najít si tu nejlepší destinaci pro svou dovolenou a podobně. Ale pouze tohle, našemu chytrému strýčkovi nestačilo, protože vy jste se mohli zeptat na cokoliv a on vám pochopitelně odpověděl, čerpali jste z jeho vědomostí a informací, které on měl a moc rád vám je poskytl.

A co vy? Vy jste si všechny informace nechávali pro sebe, informace kam teda nakonec pojede na tu dovolenou a jaké věci rádi nakupujete díky jeho doporučení. Informace, které strýčka tak zajímaly. V tu chvíli si strejda uvědomil, že on vlastně neví nic. Nic o vás.

To strejdu "GOOGLA" moc trápilo a začal všechny tyto informace o vás shromažďovat. Začal si dávat dohromady informace o tom, na jaké stránky chodíte, o co se zajímáte. Prostě veškerý vámi sdílený obsah, si začal shromažďovat do své databáze a začal se stávat opravdu chytrým a vševědoucím. A protože byl opravdu moc chytrý a vševědoucí, nechtěl mít ve svých informacích o vás nepořádek. Přemýšlel nad tím, jak si všechny ty informace o vás "sesumírovat“ do nějakým přehledných složek, aby se mohl lépe v té záplavě informací orientovat, nestačilo mu pouze vědět to, z jaké IP adresy mu byl sdílený obsah poskytován, nebyl hloupý a věděl, že lidé nechodí na internet pouze z pohodlí svého domova, ale že i v práci hledají a sdílí svůj obsah. Proto pro nás vymyslel své účty, aby byl opravdu důkladným. Poskytl nám i emailový prostor pro sdílení našich zpráv, který velice šikovně spravoval a tím pádem měl o nás další nové, soukromé informace.

Strýček "GOOGLE" nebyl nikdy nemoderní stařec, ale pán v nejlepších letech a vždy se zajímal o to, jak být tím nejlepším rádcem a pomocníkem pro lidi, kteří s ním chtěli sdílet své informace. Proto dbal na jejich pohodlí a komfort a vymyslel vlastní webový prohlížeč, kde si společně se svými příznivci může ještě efektivněji předávat všechny ty zajímavé informace. Tak tedy vznikl CHROME. Velice šikovné prostředí přizpůsobené pro surfování na internetu, zde si můžete založit vlastní, nový účet anebo se přihlásit již k zaregistrovanému účtu a tím dát strejdovi informaci, že to právě VY teď surfujete a sdílíte, popřípadě vyhledáváte nějaké informace. Strejda nelení a okamžitě začne zpracovávat obsah, který jste mu již dříve sdělili a podle toho vám nabídne ty nejexkluzivnější informace. Nabízí je i v době, kdy po nich zase až tak moc netoužíte. Náhoda je ovšem blbec a vy možná zapomenete na to, že jste vlastně chtěli jet na dovolenou, kterou jste hledali před třemi týdny. To strejda nikdy nedopustí a raději vám zobrazí po krajích vašeho monitoru, všechny ty nejlepší zájezdy, o nichž momentálně ví, cílené destinace jsou pochopitelně ty, které vás nejvíce zajímají a které jste před těmi třemi týdny vyhledávali. Přestože tyto informace strejda "GOOGLE" rád poskytuje, ale protože to není žádný vtíravý strejda, umožní vám stáhnutí doplňkového softwaru, jehož hlavní funkcí je blokovat nechtění obsah ve vašem prohlížeči. Tím prohlížečem nemusí být pouze CHROME, může to být jakýkoliv internetový prohlížeč.

Tento doplněk se jmenuje ADBLOCK a přímo se specializuje na blokování reklam na internetu, je volně šiřitelný, tj. kdokoliv si ho může stáhnout a nainstalovat do svého prohlížeče. Malou nevýhodu ADBLOK přesto má, vy sice nemáte plný monitor reklam a různých nabídek bůh ví na co, to je pravda, ale také je pravda to, že strejda dokáže obejít i ADBLOCK. Vámi sdílený obsah se sice neubude už dále nabízet v podobě reklam ve vašem prohlížeči, ale to neznamená, že náš milý a chytrý strýček již dále nesleduje to, co hledáte a oč se zajímáte, takhle tolerantní strejda zase není, to ne.

Strejd je opravdový pomocník a hlavně veliký pracant. On nezůstal stát na místě, chtěl natolik pomáhat nám všem, jenž využíváme služby internetu a sdílíme tam své osobní informace, tak moc toužil nám pomoci, přemýšlel a přišel na to, že lze své služby rozšířit i mimo počítače a notebooky, ale že lze získávat informace i pomocí mobilních telefonů, později tabletů. Takže šel a koupil společnost ANDROID, která vyvíjela úplně nový operační systém, který nesl název společnosti. Operační systém byl "open source“ platformou, takže do něho šlo přidat takřka cokoliv a to bylo tou hlavní cestou našeho strejdy. Najít způsob, jak se rozšířit mezi co nejvíce uživatelů po celém světě a díky tomu tak sdílet jejich informace a být zase o kousek chytřejší.

Mohl bych zde dále a dále popisovat to, jak se strejda za ty roky vyvinul, ale to myslím víme skoro všichni. Podstatou je ta genialita a zároveň také ohromné riziko, jakým způsobem nás strejda "GOOGLE" obsáhl. Původně mě napadlo slovo OVLÁDL. Ale on nás přece neovládá, pouze jen sbírá informace o námi sdíleném obsahu, proto si myslím, že slovo OBSÁHNOUT je tím pádem více na místě. Je až neuvěřitelné jak velký objem informací o nás nebo o čemkoliv jiném, přes tento obří kolos jménem GOOGLE denně proteče.

Dá se tomu vůbec nějak bránit??

Já myslím, že zaručený návod na to, jak uchránit svá data před zneužitím asi není, protože jsou to stále pouze jen lidé, kteří tento kolos vyvíjí a učí ho, jak a co má dělat, a proto i další lidé tento kolos mohou zneužít.

Vlastně jedna zaručená ochrana je a rád bych vám jí demonstroval na příhodě, která se mi skutečně stala:

Bude tomu tak dva, možná už tři roky, kdy jsme se společně s kamarádem nad tímto tématem pozastavili, bylo to pochopitelně u sklenice piva. Neseděli jsme v té hospůdce samotní, bylo tam spoustu hostů, kteří absolutně neposlouchali to, o čem se bavíme. Pouze jeden podnapilý pán, sedící u protějšího stolu, se zaposlouchal do našeho rozhovoru a nevěřícně na nás valil oči, po nějaké době jsme si s kamarádem všimli, jak chudák s toho co právě slyšel, zapomněl i konzumovat pivo, které pomaličku přímo před ním větralo. Takto nás vydržel sledovat asi 15-20 minut, déle to asi nemohl vydržet, protože se zvedl a pomalinku se přimotal k našemu stolu. Velice ho zajímalo, zda to vše co zaslechl je pravda?? Kamarád i já jsme pokývli na znamení souhlasu. To, co se v dalších pěti minutách odehrávalo, bylo jedním z nejúžasnějších a nejvíc úsměvných zážitků v mé životě. Opilec v tu ránu vystřízlivěl a měl spoustu otázek, na které jsme oba odpovídali a velice se u toho bavili, poslední otázka nás úplně odrovnala, hlavně pánova reakce na naší odpověď. Pan se totiž zajímal, zda by ho mohl, jako někdo přes ten "fernet“ (internet) najít nebo jako nějak zneužít, třeba jeho „stará“, zda by jako mohla zjistit to, že zase sedí v hospodě. Na jeho otázku přišla logicky moje otázka: „ A strejdo máte internet v mobilu anebo internet doma, myslím teda jako třeba na počítači?? Nejsi blázen?? Copak já bych dělal s počítačem nebo mobilem??“ Odpověděl mi bez jakéhokoliv váhání, na mou otázku otázkou. V tu chvíli mě i kamaráda odrovnal takovým způsobem, že trvalo asi deset minut, než jsem byl schopný mu odpovědět. Po chvilce, tedy po hodně velké chvilce, když jsem byl konečně schopný odpovědi, otočil jsem se k tomu pánovi a s úsměvem ne rtech mu odpovídám: „Strejdo jestli nemáte mobil a ani doma nemáte počítač, natož ještě k tomu internet, nemůžou na vás nikdy přijít.“ V tu chvíli byl ten opilec, tím nejspokojenějším člověkem na této planetě. Uklonil se a pomaloučku odcházel ke svému stolu, naposledy se otočil těsně předtím, než se usadil a pravil: „Chlapci ani nevíte, jakou jste mi udělali radost, já už myslel, že si pro mě ta moje bába přijde a já už si nedám další pivečko. Víte, já mám dnes takovou žížeň“..................

Myslím si, že víc výstižně, to popsat prostě nejde, to jak se nejlépe bránit proti zneužití vaši soukromích dat na internetu. A troufám si říct, že na toho opilce je i "strejda GOOGLE krátkej"

Bojím se pouze toho, jak moc budou ohrožené naše soukromé informace až nás do pár let dostihne INTERNET VĚCÍ a bude běžnou součástí, každé domácnosti v naší zemi

Autor: Jiří Havlíček | pátek 23.6.2017 7:44 | karma článku: 18.96 | přečteno: 523x

Další články blogera

Jiří Havlíček

Kafe, cigárko a muzikoterapie...

Každodenní raní rituál, bez kterého nejsem schopný nastartovat nový den. Půl hodinka klidu a míru pro nabití potřebné uklidňující energie pro celý den s dobrou kávou, zapálenou cigaretou a sluchátky na uších.

4.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 281 | Diskuse

Jiří Havlíček

"OPRAVKY“ – po patnácti letech se opět budu učit na reparát

Dnes ráno jsem si to uvědomil, jaký je to paradox, když bývalý propadlík bude po patnácti letech, připravovat jiného propadlíka na reparát. Ta by koukala, má tehdejší prázdninová paní učitelka, co.......

30.6.2017 v 8:32 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jiří Havlíček

VIP tarif za nejnižší cenu…příběh o neomezující ceně tarifu za neomezeném volání

Nemusíte vlastnit firmu ani být vlastníkem dvaceti mobilních čísel. Pro získání příznivé ceny tarifu u vašeho mobilního operátora opravdu bohatě stačí, když pochopíte, jak funguje systém a nebojíte se používat svá ústa.........

29.6.2017 v 7:45 | Karma článku: 26.09 | Přečteno: 2081 | Diskuse

Jiří Havlíček

"Z cizího krev neteče“

Nikdy mě nenapadlo, že v životě uvidím přímo na vlastní oči, jak se může stát z nevýrazného "šetřílka“ nenažrané monstrum, které postrádá jakoukoliv známku soudnosti.

28.6.2017 v 7:53 | Karma článku: 27.33 | Přečteno: 1180 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

Dnes ráno jsem otevřela oči. pak je zas zavřela. A pak viděla dva na kolečkových bruslích. Jeden z nich držel velkou bílou papírovou krabici, zjevně prázdnou.To jsem byla já. Zamotala jsem se a upadla.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 142 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 395 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.88 | Přečteno: 110 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 136 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 442 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 901

Jsem člověk, který se snaží přetrvat co nejdéle v tom stavu. To to je informace, které by měla stačit k dosažení potřebných 100 znaků :-)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.