Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bismarckovský model zdravotnictví v Čechách

26. 06. 2017 4:36:28
Proč se u nás tento skvělý model zdravotnictví, stal zdrojem obživy pro různé typy hladojedů a obchodníků, kteří kupčí z našim zdravím??? Jak je možné, že pojišťovny a farmaceutické společnosti na nás tím to způsobem parazitují??

......odírají nás o miliardy korun, tím že nám určují, jaké léky jsou nejvíce vhodné. Vhodné pro jejich byznys, nikoliv pro zdraví pojištěného.....

Asi by se slušelo říci proč?? Proč jsem se rozhodl psát zrovna o tomto tématu. V době, kdy je hlavním tématem veškeré civilizované společnosti, migrace migrantů (imigrantů). Odpověď je velice jednoduchá. Proč bychom měli přijímat do naší společnosti jedince, o které bychom se měli starat, když se zatím důstojně nedokážeme postarat ani sami o sebe?? Proč bychom měli pečovat o lidi, kteří nechtějí respektovat naše zvyky a kulturu.

Přijde mi to velice komické, když si představím, že bych k někomu přijel na návštěvu a určoval mu v jeho domácnosti, co a jak budeme dělat a kolik mi dá ze své vlastní kapsy peněz za to, že mu budu určovat v jeho vlastní domácnosti podmínky našeho společného soužití. A jako bonus k tomu všemu, když budu mít chuť, znásilním mu dceru i s manželkou, tedy v tom lepším případě. V tom horším případě je prostě zabiju. V rámci svého vyznání a své kultury, kde je to prostě takhle běžné.

I po našem státečku chce evropská unie, abychom přijímali uprchlíky a poskytovali ji zázemí pro jejich životy. Nezajímaje je to, že nejsme schopni jako stát, zaručit takové zázemí ani pro své občany. Prý bychom měli být srovnatelným partnerem a v rámci toho, že bere z fondů EU, měli bychom to také v případě potřeby vracet.

První a hlavním problémem bude nejspíše asi to, že stále nejsem srovnatelným partnerem. Nebo už jste snad slyšeli, že by v ostatních zemích EU dělali občané dobročinné sbírky na to, aby bylo na operaci pro nemocné dítě, nebo že by se vybírala víčka od „petek“, aby bylo na vozíček pro malého kluka či holku?? Kromě našich bývalých bratrů a sester ze Slovenska, tam jsou na tom ještě o trochu hůře než my.

Zde se dostáváme ke kořenu mého tématu. Co máme všichni společného??? Němci, Rakušané, Slováci i my Češi. Společný model nebo chcete-li systém zdravotnictví. Tímto modelem je „Bismarckovský model zdravotnictví“.

Co to vlastně je??

Stručná charakteristika tohoto modelu zdravotnictví:

Zdravotnický systém založený na veřejném (povinném) zdravotním pojištění byl uplatňován nejdříve těchto zemích: Německo, Francie, Rakousko, Holandsko, Belgie, Lucembursko, Švýcarsko. V 90. letech byl zaveden také v ČR, na Slovensku, Polsko, Maďarsku aj.

Bismarckovský model je historicky nejstarším zdravotnickým systémem;

 • založen na principu solidarity;
 • vznikl koncem 19. století v Německu, zakladatel Otto von Bismarck;
 • zdravotní pojištění je součástí komplexního sociálního zabezpečení, které se stalo povinným (spolu s nemocenským, úrazovým a důchodovým pojištěním);
 • povinnost zaměstnavatelů a zaměstnanců platit sociální/zdravotní pojištění jako určité procento příjmu;
 • zdravotní pojišťovny jsou většinou veřejné a neziskové, někdy také soukromé (Holandsko); jejich počet variuje (v Německu okolo tří set pojišťoven, v Rakousku osm, v Maďarsku jedna);
 • rozsah garantované péče je vesměs podobný, existují však určité rozdíly mezi jednotlivými státy.

Výhody bismarckovského modelu zdravotnictví

 • všeobecná dostupnost zdravotní péče, rovný přístup;
 • jistota pojištěnce, že bude poskytnuta potřebná péče;
 • vysoká kvalita péče;
 • svobodný výběr a pluralita poskytovatelů zdravotní péče;
 • spokojenost pacientů;
 • výrazná decentralizace, významnou roli mají regionální orgány a poskytovatelé, méně pravomocí centrální vláda;
 • povinnost zdravotní pojišťovny občana pojistit, ať je jeho zdravotní stav jakýkoliv.

Nevýhody bismarckovského modelu zdravotnictví

 • vysoká cena péče (dlouhodobě v řadě zemí přesahuje 10 % HDP, přesto jsou však náklady na zdravotnictví nižší, než v zemích s tržním zdravotnictvím – např. v USA 17 % HDP);
 • velké administrativní náklady (provoz pojišťoven, IT technologie, velký počet administrativního personálu);
 • složitost vztahů pacient – poskytovatel zdravotní péče – pojišťovna.

Proč teda tento model zdravotnictví nefunguje u nás stejně, jako v jiných zemích, kde je používán? Je to pouze tím, že jsem ekonomicky slabšími? Nebo snad tím, že je u nás špatně postavený zdravotní systém zdravotní péče či sytém sociálního zabezpečení?

Neznám přesné odpovědi na tyto otázky. Jediné, co s určitostí mohu říci, že je zde něco špatně.

Je přece zvláštní, když v Čechách nelze dostat předpis na lék, který je v Čechách vymyšlen a dokonce se zde i vyrábí. Jedná se o lék, který snižuje hladinu cukru v těle. Není to klasický inzulin, který si pacient musí několikrát denně aplikovat do těla pomocí inzulinového pera. Jedná se o zvláštní druh inzulinu, který se do těla uvolňuje postupně, dle aktuální hladiny cukru v těle. Jednoduchý účinný princip. Jednou týdně si aplikujete určité množství tohoto inzulinu, který se uvolňuje postupně, během celého kalendářního týdne. Ano opravdu tento inzulin dokáže účinkovat v těle sedm dní a to není jeho jediná výhoda, další jeho výhodou je to, že dokáže samostatně regulovat hladinu cukru v těle, takže pacient se už nemusí podstatě měřit pomocí glukometru, protože inzulin ve spolupráci s jeho tělem, dokáže sám regulovat hladinu cukru v krvi tak, aby to bylo efektní a účinné.

Proč tedy naše pojišťovny nechtějí hradit tento zázrační lék na diabetes?? Protože není pro ně výhodný. Je sice o trochu dražší, ale když spočtete, na kolik vyjde léčba tímto novým inzulínem bez nutnosti použití glukometru, rozdíl v ceně oproti ceně léčby zastaralým inzulinem, není zase až tak rapidní. Ba naopak si myslím, že když spočtete náklady a účinky léčby, je mnohem ekonomičtější.

Tak proč tedy pojišťovny nechtějí pacientům tento lék hradit?? Ohání se vysokou cennou léku? Proč rozhodli o tom, že při ceně kolem dvou tisíc korun měsíčně, kterou by musel pacient doplácet, není prozatím adekvátní to, aby tento lék naši lékaři pacientům začali předepisovat? Proč je v Německu tento lék běžný a pacienti za něj doplácí pouze 5 eur, tedy zhruba něco kolem 131 korun?? 5 eur za dávku na celý měsíc. Proč v Německu doplatek na jakýkoliv lék je 5 eur?? Není to pouze tím, že v sousedním Německu pouze dokáží mnohem lépe a efektivněji hospodařit z penězi, které vybírají od svých občanů na zdravotní pojištění?? Proč u nás jakýkoliv způsob, jakékoliv léčby začíná být nadstandartní záležitostí?? Proč se na operace čeká v řádů měsíců?? A proč výměna endoprotézy trvá stejně dlouho, jako postavit dvougenerační rodinný dům??

Podle mě chyba není jen nastavení systému výběru dávek v ČR. Dokonce věřím tomu, že i kdybychom do státní pokladny odváděli na zdravotním pojištění trojnásobek peněz, nic by se nezměnilo. Dokud budeme s těchto peněz vyplácet milionové odměny vrcholovým manažerů farmaceutických společností a darmožroutům v pojišťovnách, nikdy se nedostaneme na úroveň ostatních civilizovaných zemí.

Jak je možné, že lékaři, kteří jsou placeni s těchto vybraných peněz, podepisují smlouvy s farmaceutickými společnostmi o tom, jaké léky budou pacientovi předepisovat a jakou provizi s toho budou mít?

Proč se takto kupčí ze zdravím Čechů??? Proč senioři po zaplacení měsíční dávky léků, kterou potřebují pro život, živoří a přežívají v nedůstojných podmínkách? Vždyť i oni přispívali na své zdraví.

A pak si přečtete slogany typu: „Úspěšná budoucnost naší země“. Omluvte mou upřímnost, ale z toho se mi chce zvracet. Stojí někdo o takovou budoucnost? O budoucnost, kde nemá jistotu výše věkové hranice odchodu do důchodu?? V zemi kde se používají zastaralé léky a není na léčbu potřebných?

Já tedy nevím, ale já prozatím budoucnost naší země moc optimisticky nevidím a doufám, že se dožiji doby, kdy i u nás bude Bismarckovský model zdravotnictví fungovat tak, aby lidé nemuseli dělat sbírky pro nemocné děti.

Autor: Jiří Havlíček | pondělí 26.6.2017 4:36 | karma článku: 20.10 | přečteno: 487x

Další články blogera

Jiří Havlíček

Kafe, cigárko a muzikoterapie...

Každodenní raní rituál, bez kterého nejsem schopný nastartovat nový den. Půl hodinka klidu a míru pro nabití potřebné uklidňující energie pro celý den s dobrou kávou, zapálenou cigaretou a sluchátky na uších.

4.7.2017 v 9:10 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 281 | Diskuse

Jiří Havlíček

"OPRAVKY“ – po patnácti letech se opět budu učit na reparát

Dnes ráno jsem si to uvědomil, jaký je to paradox, když bývalý propadlík bude po patnácti letech, připravovat jiného propadlíka na reparát. Ta by koukala, má tehdejší prázdninová paní učitelka, co.......

30.6.2017 v 8:32 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 444 | Diskuse

Jiří Havlíček

VIP tarif za nejnižší cenu…příběh o neomezující ceně tarifu za neomezeném volání

Nemusíte vlastnit firmu ani být vlastníkem dvaceti mobilních čísel. Pro získání příznivé ceny tarifu u vašeho mobilního operátora opravdu bohatě stačí, když pochopíte, jak funguje systém a nebojíte se používat svá ústa.........

29.6.2017 v 7:45 | Karma článku: 26.09 | Přečteno: 2081 | Diskuse

Jiří Havlíček

"Z cizího krev neteče“

Nikdy mě nenapadlo, že v životě uvidím přímo na vlastní oči, jak se může stát z nevýrazného "šetřílka“ nenažrané monstrum, které postrádá jakoukoliv známku soudnosti.

28.6.2017 v 7:53 | Karma článku: 27.33 | Přečteno: 1180 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

Dnes ráno jsem otevřela oči. pak je zas zavřela. A pak viděla dva na kolečkových bruslích. Jeden z nich držel velkou bílou papírovou krabici, zjevně prázdnou.To jsem byla já. Zamotala jsem se a upadla.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 5.02 | Přečteno: 142 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 395 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.88 | Přečteno: 110 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 136 |

Jana Slaninová

Bojuj na naší straně!

Omšelý dům na konci neznámé ulice se mi vůbec nezamlouval. „Tam budeme spát.“ oznámil nám průvodce. „To není dobrý nápad.“ řekla jsem.

17.10.2017 v 13:13 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 442 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 901

Jsem člověk, který se snaží přetrvat co nejdéle v tom stavu. To to je informace, které by měla stačit k dosažení potřebných 100 znaků :-)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.